Price Comparison of Cut Fruit vs. Whole

Price Comparison of Cut Fruit vs. Whole

Price Comparison of Cut Fruit vs. Whole

Print
Email
|

by MoneySavingQueen.com

MoneySavingQueen

Posted on June 19, 2013 at 12:01 PM

Updated Sunday, Nov 24 at 7:55 PM

Sometimes you just can't help but reach for the pre-cut fruit and/or veggies. It's easy, it's already done for you, besides, how big is the price difference anyway? Well, if you're a smart shopper, you know the price difference is HUGE.

Here's an example, if you purchase pre-cut pineapple, you could end up paying about $8 per container which is only about 1 whole pineapple. However, if you pay close attention to sales, you can pick up about 6 pineapples for the price of one pre-cut container! That's a HUGE price difference if you ask me! 

Skip the convenience and you'll save mega money! Want more proof? Check out the video below:

 

Print
Email
|