UIL state golf tournament Class 2A results

Print
Email
|

Associated Press

Posted on May 10, 2011 at 7:07 PM

Updated Tuesday, May 10 at 7:32 PM

AUSTIN, Texas (AP) — Results from Tuesday's final round of the Class 2A state golf tournament in Austin:

Roy Kizer Golf Course, Par-71, 5,329 yards

Team Results

School Day 1 Day 2 Total

Tuscola Jim Ned 372 366 738

Cameron Yoe 385 356 741

Kermit 368 375 743

Callisburg 377 378 755

Lago Vista 392 375 767

Howe 405 410 815

Jefferson 434 425 859

Gladewater Union Grove 448 430 878

Individual Results

Player Name School Name Day 1 Day 2 Total

Elizabeth Chavarria Sonora 75 75 150

Macie Seeker Melissa 78 74 152

Sydney Williams Melissa 78 76 154

Lindsay Nutt Kermit 82 76 158

Madison Myers Tuscola Jim Ned 85 75 160

Kirstie Krueger Big Sandy Harmony 90 82 172

Emily Fuchs Cameron Yoe 85 88 173

Kristie Guerrero Weimar 91 83 174

Shay Shaw Callisburg 89 86 175

Lauren Eichinger Cameron Yoe 92 84 176

Emily Taylor Howe 86 91 177

Ann Holcomb Crockett 93 89 182

Allison Michel Kermit 91 92 183

Heather Hunt Lago Vista 98 85 183

Jacklyn Davidson Callisburg 96 88 184

Haley Miller Cameron Yoe 100 89 189

Madison Wilson Howe 94 95 189

Amy Woodhull Lago Vista 97 92 189

Haley Hargrove Tuscola Jim Ned 98 92 190

McKenna Fleck Odem 96 97 193

Megan Easley Kermit 89 106 195

Kendra Graham Stanton 101 94 195

Kylee Hargrove Tuscola Jim Ned 97 99 196

Taylor Smith Jefferson 96 100 196

Taylor Hillhouse Lago Vista 103 93 196

Ally Williamson Tuscola Jim Ned 92 105 197

Melissa Mayes Tuscola Jim Ned 98 100 198

Greyson Browning Callisburg 93 106 199

Madeleine Lowe Callisburg 99 103 202

Katie Jackson Lago Vista 94 108 202

Emily Dohnalik Cameron Yoe 108 95 203

Stephanie Phy Jefferson 102 101 203

Taylor Leavitt Kermit 106 101 207

Hayley Stone Callisburg 107 101 208

Carson Woodruff Gladewater Union Grove 107 107 214

Elaziel Comparon Lago Vista 109 105 214

Brianna Grubaugh Jefferson 110 106 216

Malorie Attaway Gladewater Union Grove 115 104 219

Hailey Bowen Gladewater Union Grove 107 113 220

Gali Pineda Kermit 116 109 225

Hannah Schnelle Gladewater Union Grove 119 106 225

Courtney Scribner Howe 115 111 226

Alex Akins Howe 115 113 228

Kaitlyn Breazelle Gladewater Union Grove 120 116 236

Sarah Myer Howe 111 125 236

Jessica Fisher Jefferson 126 118 244

Haley Moore Jefferson 129 136 265

Jenna Sapp Cameron Yoe 129 DQ DQ

2A Boys Golf, Results

Roy Kizer Golf Course, Par-71, 6,739 yards

Team Results

School Day 1 Day 2 Total

Wall 325 315 640

Weimar White 338 322 660

Troup 350 329 679

Whitewright 351 331 682

Tuscola Jim Ned 342 349 691

Weimar Purple 348 350 698

Quitman 353 345 698

Cooper 356 350 706

Individual Results

Player Name School Name Day 1 Day 2 Total

Tyson Turnbow Muleshoe 75 73 148

Garrett Smith Wall 79 74 153

Jacob Daughtry Wall 80 74 154

Jake Gorman Quitman 76 78 154

Casey Cochran Hughes Springs 80 75 155

Nathan Morris Nixon Smiley 81 77 158

Jordan Bates Quitman 80 78 158

Jake Blenden Crawford 79 80 159

Ross Arrington Anderson-Shiro 79 80 159

Ben Avery Tuscola Jim Ned 80 80 160

Tyler Williamson Tuscola Jim Ned 79 82 161

Jared Baker Holliday 84 80 164

Troy Worthy Whitewright 81 83 164

Trey Davila Weimar White 84 81 165

Ryan Ramirez Weimar White 83 82 165

Ethan Drain Wall 82 83 165

Justin Resenauer Weimar Purple 81 85 166

Eric Guerrero Weimar White 89 77 166

Garrett Losack East Bernard 84 83 167

Ty Huie Cooper 84 83 167

Will Langston Troup 86 81 167

Ryan Rerich Weimar White 85 82 167

Hamilton Luper Whitewright 87 81 168

Mujtaba Ghene Troup 89 79 168

Will Henderson Wall 84 84 168

Dylan Pedersen Cooper 87 83 170

Blane Wortham Whitewright 90 80 170

Drew Billeck Weimar Purple 88 85 173

Tanner Gerngross Wall 85 88 173

J.K. Hamilton Troup 88 86 174

Logan Dent Bangs 91 85 176

Austin Chambers Troup 87 89 176

John Dobbs Troup 94 83 177

Clay Kansteiner Weimar White 86 92 178

Seth Helmcamp Weimar Purple 88 91 179

Greyson Ulrich Weimar Purple 91 89 180

Chase McKissick Tuscola Jim Ned 91 89 180

Dan Beeler Cooper 92 89 181

Joel Cameron Quitman 93 88 181

Alden Berry Whitewright 95 87 182

Bryant Threadgill Whitewright 93 92 185

Mandel Oats Cooper 93 95 188

Chase Firkins Weimar Purple 97 97 194

Houston Helms Cooper 93 102 195

Austin Adams Tuscola Jim Ned 97 98 195

Jake Cronk Tuscola Jim Ned 92 106 198

Blake Thurman Quitman 104 105 209

George Sinopoli Quitman 109 101 210

— Daughtry won playoff for third place

Print
Email
|