Women's College Basketball Schedule

Print
Email
|

Associated Press

Posted on March 8, 2013 at 1:35 AM

All Times EST
Friday, March 8
EAST

Harvard at Columbia, 7 p.m.

Dartmouth at Cornell, 7 p.m.

Brown at Penn, 7 p.m.

Yale at Princeton, 7 p.m.

SOUTHWEST

Tulane at UTEP, 9:05 p.m.

TOURNAMENTS
America East Conference
At Albany, N.Y.
First Round

Hartford vs. Binghamton, Noon

UMBC vs. Vermont, 2:30 p.m.

Albany (N.Y.) vs. Maine, 6 p.m.

Stony Brook vs. New Hampshire, 8:30 p.m.

Atlantic Coast Conference
At Greensboro, N.C.
Quarterfinals

Florida State vs. Miami, 11 a.m.

Duke vs. N.C. State, 2 p.m.

Maryland vs. Wake Forest, 6 p.m.

North Carolina vs. Boston College, 8:30 p.m.

Atlantic Sun Conference
At Macon, Ga.
Semifinals

Florida Gulf Coast vs. North Florida, Noon

Stetson vs. Mercer, 2:30 p.m.

Atlantic 10 Conference
At Philadelphia
First Round

George Washington vs. Richmond, 11:30 a.m.

Duquesne vs. VCU, 2:30 p.m.

Xavier vs. Temple, 5 p.m.

Butler vs. Saint Louis, 7:30 p.m.

Big East Conference
At Hartford, Conn.
First Round

Seton Hall vs. Cincinnati, 4 p.m.

Marquette vs. Pittsburgh, 6 p.m.

Georgetown vs. Providence, 8 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Quarterfinals

Winthrop vs. Longwood, Noon

Presbyterian vs. Radford, 2:30 p.m.

High Point vs. Campbell, 6 p.m.

Liberty vs. Gardner-Webb, 8:30 p.m.

Big Ten Conference
At Hoffman Estates, Ill.
Quarterfinals

Nebraska vs. Iowa, 12:30 p.m.

Purdue vs. Wisconsin, 2:55 p.m.

Penn State vs. Ohio State, 7 p.m.

Michigan State vs. Michigan, 9:25 p.m.

Big 12 Conference
At Dallas
First Round

Kansas St. vs. Texas, 7 p.m.

Kansas vs. TCU, 9:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Quarterfinals

Iona vs. Canisius, 9:30 a.m.

Fairfield vs. Siena, 11:30 a.m.

Marist vs. Manhattan, 1:30 p.m.

Rider vs. Niagara, 3:30 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Semifinals

Eastern Illinois vs. UT Martin, 1 p.m.

Tennessee Tech vs. Belmont, 3 p.m.

Pacific-12 Conference
At Seattle
Quarterfinals

California vs. Southern Cal, 3 p.m.

UCLA vs. Utah, 5:30 p.m.

Stanford vs. Washington State, 9 p.m.

Colorado vs. Washington, 11:30 p.m.

Southeastern Conference
At Duluth, Ga.
Quarterfinals

Tennessee vs. Florida, Noon

Texas A&M vs. South Carolina, 2:30 p.m.

Kentucky vs. Vanderbilt, 6 p.m.

Georgia vs. LSU, 8:30 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
First Round

Georgia Southern vs. W. Carolina, 11:30 a.m.

Furman vs. UNC Greensboro, 1:45 p.m.

Samford vs. Wofford, 4 p.m.

Sun Belt Conference
At Hot Springs, Ark.
First Round

FAU vs. Louisiana-Monroe, 1 p.m.

South Alabama vs. Troy, 3 p.m.

North Texas vs. Louisiana-Lafayette, 3:30 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
Third Round

BYU vs. Loyola Marymount, 3 p.m.

Saint Mary's (Cal) vs. Portland, 5:30 p.m.

Saturday, March 9
EAST

UNC Wilmington at Northeastern, 2 p.m.

Brown at Princeton, 6 p.m.

Dartmouth at Columbia, 7 p.m.

Harvard at Cornell, 7 p.m.

Yale at Penn, 7 p.m.

SOUTH

Sam Houston St. at Northwestern St., 2 p.m.

McNeese St. at Nicholls St., 3 p.m.

Lamar at SE Louisiana, 3 p.m.

Denver at Louisiana Tech, 8 p.m.

MIDWEST

Detroit at Valparaiso, 2:35 p.m.

Indiana St. at Bradley, 3 p.m.

Green Bay at Milwaukee, 3 p.m.

Illinois St. at N. Iowa, 3 p.m.

S. Illinois at Creighton, 3:05 p.m.

Evansville at Drake, 3:05 p.m.

Wichita St. at Missouri St., 3:05 p.m.

Loyola of Chicago at Ill.-Chicago, 4 p.m.

SOUTHWEST

Oral Roberts at Cent. Arkansas, 3 p.m.

NJIT at Houston Baptist, 3 p.m.

San Jose St. at Texas St., 3 p.m.

Texas A&M-CC at Stephen F. Austin, 5 p.m.

Chicago St. at Texas-Pan American, 5:30 p.m.

New Mexico St. at Texas-Arlington, 7 p.m.

Utah St. at UTSA, 7 p.m.

FAR WEST

Montana St. at N. Arizona, 2:05 p.m.

Air Force at New Mexico, 4 p.m.

UNLV at Fresno St., 5 p.m.

Idaho St. at Portland St., 5 p.m.

Montana at Sacramento St., 5 p.m.

Boise St. at San Diego St., 5 p.m.

UC Irvine at UC Santa Barbara, 5 p.m.

Weber St. at E. Washington, 5:05 p.m.

Long Beach St. at Cal Poly, 7 p.m.

UC Riverside at CS Northridge, 7 p.m.

Colorado St. at Nevada, 7 p.m.

Idaho at Seattle, 7 p.m.

Pacific at UC Davis, 7:30 p.m.

North Dakota at S. Utah, 9 p.m.

Cal State Fullerton at Hawaii, Mid

TOURNAMENTS
Atlantic Coast Conference
At Greensboro, N.C.
Semifinals

Florida St._Miami-Virginia Tech winner vs. Duke_N.C. State-Clemson winner, 1 p.m.

Maryland_Georgia Tech-Clemson winner vs. North Carolina_Virginia-Boston College winner, 3:30 p.m.

Atlantic Sun Conference
At Macon, Ga.
Championship

Semifinal winners, 5:30 p.m.

Atlantic 10 Conference
At Philadelphia
Quarterfinals

Dayton vs. George Washington-Richmond winner, Noon

Saint Joseph's vs. Duquesne-VCU winner, 2:30 p.m.

Charlotte vs. Xavier-Temple winner, 5 p.m.

Fordham vs. Butler-Saint Louis winner, 7:30 p.m.

Big East Conference
At Hartford, Conn.
Second Round

St. John's vs. Seton Hall-Cincinnati winner, Noon

South Florida vs. Rutgers, 2 p.m.

DePaul vs. Marquette-Pittsburgh winner, 6 p.m.

Villanova vs. Georgetown-Providence winner, 8 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Semifinals

Winthrop-Longwood-Charleston Southern winner vs. Presbyterian_Radford-UNC Asheville winner, 6 p.m.

High Point-Campbell winner vs. Liberty_Coastal Carolina-Gardner-Webb winner, 8:30 p.m.

Big Ten Conference
At Hoffman Estates, Ill.
Semifinals

Nebraska_Iowa-Northwestern winner vs. Purdue_Illinois-Wisconsin winner, 5 p.m.

Penn St._Minnesota-Ohio St. winner vs. Michigan St._Michigan-Indiana winner, 7:25 p.m.

Big 12 Conference
At Dallas
Quarterfinals

Texas Tech vs. Oklahoma St., Noon

Baylor vs. Kansas St.-Texas winner, 2:30 p.m.

Iowa St. vs. Kansas-TCU winner, 7 p.m.

Oklahoma vs. West Virginia, 9:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Semifinals

Iona_Canisius-Saint Peter's winner vs. Fairfield-Siena winner, 9:30 a.m.

Marist_Loyola (Md.)-Manhattan winner vs. Rider-Niagara winner, 11:30 a.m.

Mid-American Conference
At Campus Sites
First Round

No. 12 at No. 5, TBA

No. 9 at No. 8, TBA

No. 11 at No. 6, TBA

No. 10 at No. 7, TBA

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Championship

Semifinal winners, 2:30 p.m.

Pacific-12 Conference
At Seattle
Semifinals

California_Southern Cal-Oregon St. winner vs. UCLA_Utah-Arizona winner, 9 p.m.

Stanford_Washington St.-Arizona St. winner vs. Colorado_Washington-Oregon winner, 11:30 p.m.

Southeastern Conference
At Duluth, Ga.
Semifinals

Tennessee_Arkansas-Florida winner vs. Texas A&M_South Carolina_Mississippi St.-Alabama winner, 4 p.m.

Kentucky_Vanderbilt-Missouri winner vs. Georgia_LSU-Auburn winner, 6:30 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Quarterfinals

Chattanooga vs. Georgia Southern-W. Carolina winner, Noon

Appalachian St. vs. Coll. of Charleston, 2:15 p.m.

Davidson vs. Furman-UNC Greensboro winner, 4:30 p.m.

Elon vs. Samford-Wofford winner, 6:45 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
First Round

S. Dakota St. vs. Oakland, 1 p.m.

IUPUI vs. UMKC, 3:30 p.m.

Sun Belt Conference
At Hot Springs, Ark.
Quarterfinals

Arkansas St. vs. FIU, 12:30 p.m.

Middle Tennessee vs. FAU-Louisiana-Monroe winner, 1 p.m.

W. Kentucky vs. North Texas-Louisiana-Lafayette winner, 3 p.m.

UALR vs. South Alabama-Troy winner, 3:30 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
Semifinals

Gonzaga vs. BYU_Loyola Marymount_San Francisco-Pepperdine winner, 3 p.m.

San Diego vs. Saint Mary's (Cal)_Santa Clara-Portland winner, 5:30 p.m.

Sunday, March 10
TOURNAMENTS
America East Conference
At Albany, N.Y.
Semifinals

Hartford-Binghamton winner vs. UMBC-Vermont winner, 11 a.m.

Albany (N.Y.)-Maine winner vs. Stony Brook-New Hampshire winner, 1:30 p.m.

Atlantic Coast Conference
At Greensboro, N.C.
Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Atlantic 10 Conference
At Philadelphia
Semifinals

Dayton_George Washington-Richmond winner vs. Saint Joseph's_Duquesne-VCU winner, 1:30 p.m.

Charlotte_Xavier-Temple winner vs. Fordham_Butler-Saint Louis winner, 4 p.m.

Big East Conference
At Hartford, Conn.
Quarterfinals

Louisville vs. St. John's_Seton Hall-Cincinnati winner, Noon

Notre Dame vs. South Florida-Rutgers, 2 p.m.

UConn vs. DePaul_Marquette-Pittsburgh winner, 6 p.m.

Syracuse vs. Villanova_Georgetown-Providence winner, 8 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Championship

Semifinal winners, TBA

Big Ten Conference
At Hoffman Estates, Ill.
Championship

Semifinal winners, 4 p.m.

Big 12 Conference
At Dallas
Semifinals

Texas Tech-Oklahoma St. winner vs. Baylor_Kansas St.-Texas, 2 p.m.

Iowa St._Kansas-TCU winner vs. Oklahoma-West Virginia winner, 4:30 p.m.

Northeast Conference
At Campus Sites
First Round

Bryant at Quinnipiac, 2 p.m.

St. Francis (N.Y.) at Sacred Heart, TBA

Mount St. Mary's at Monmouth (N.J.), 3 p.m.

CCSU at St. Francis (Pa.), TBA

Pacific-12 Conference
At Seattle
Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Southeastern Conference
At Duluth, Ga.
Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Semifinals

Chattanooga_Georgia Southern-W. Carolina winner vs. Appalachian St.-Coll. of Charleston winner, Noon

Davidson_Furman-UNC Greensboro winner vs. Elon_Samford-Wofford winner, 2:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
First Round

IPFW vs. W. Illinois, 1 p.m.

South Dakota vs. N. Dakota St., 3:30 p.m.

Sun Belt Conference
At Hot Springs, Ark.
Semifinals

Arkansas St.-FIU winner vs. Middle Tennessee_FAU-Louisiana-Monroe winner, 1 p.m.

W. Kentucky_North Texas-Louisiana-Lafayette winner vs. UALR_South Alabama-Troy winner, 3:30 p.m.

Print
Email
|