Women's Conference Tournament Glances

Print
Email
|

Associated Press

Posted on March 13, 2013 at 10:06 PM

All Times EST
America East Conference
At SEFCU Arena
Albany, N.Y.
First Round
Friday, March 8

Hartford 68, Binghamton 53

Vermont 47, UMBC 43

New Hampshire 49, Stony Brook 46

Semifinals
Sunday, March 10

Hartford 64, Vermont 33

Albany (N.Y.) 71, New Hampshire 57

Championship
Saturday, March 16

Hartford at Albany (N.Y.), 7 p.m.

Atlantic Coast Conference
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Thursday, March 7

Miami 45, Virginia Tech 39

N.C. State 56, Clemson 45

Wake Forest 86, Georgia Tech 67

Boston College 66, Virginia 57

Quarterfinals
Friday, March 8

Florida State 70, Miami 58

Duke 79, N.C. State 65

Maryland 92, Wake Forest 81, OT

North Carolina 62, Boston College 57

Semifinals
Saturday, March 9

Duke 72, Florida State 66

North Carolina 72, Maryland 65

Championship
Sunday, March 10

Duke 92, North Carolina 73

Atlantic Sun Conference
At The University Center
Macon, Ga.
First Round
Wednesday, March 6

Florida Gulf Coast 73, Kennesaw State 47

Stetson 66, ETSU 55

Thursday, March 7

Mercer 63, Jacksonville 53

North Florida 50, South Carolina Upstate 48

Semifinals
Friday, March 8

Florida Gulf Coast 73, North Florida 44

Stetson 67, Mercer 52

Championship
Saturday, March 9

Stetson 68, Florida Gulf Coast 64

Atlantic 10 Conference
At Michael J. Hagen '85 Arena
Philadelphia
First Round
Friday, March 8

George Washington 59, Richmond 53

Duquesne 64, VCU 58

Temple 52, Xavier 45

Saint Louis 44, Butler 41

Quarterfinals
Saturday, March 9

Dayton 74, George Washington 49

Saint Joseph's 73, Duquesne 60

Temple 48, Charlotte 47

Fordham 65, Saint Louis 48

Semifinals
Sunday, March 10

Saint Joseph's 61, Dayton 54

Fordham 66, Temple 55

At The Barclays Center
Brooklyn, N.Y.
Championship
Saturday, March 16

Saint Joseph's vs. Fordham, 7 p.m.

Big East Conference
At The XL Center
Hartford, Conn.
First Round
Friday, March 8

Seton Hall 60, Cincinnati 55

Marquette 66, Pittsburgh 43

Georgetown 81, Providence 64

Second Round
Saturday, March 9

St. John's 51, Seton Hall 45

South Florida 42, Rutgers 39

DePaul 77, Marquette 69

Villanova 89, Georgetown 58

Quarterfinals
Sunday, March 10

Louisville 62, St. John's 55

Notre Dame 75, South Florida 66

UConn 94, DePaul 61

Syracuse 61, Villanova 56

Semifinals
Monday, March 11

Notre Dame 83, Louisville 59

UConn 64, Syracuse 51

Championship
Tuesday, March 12

Notre Dame 61, UConn 59

Big Sky Conference
At Dahlberg Arena
Missoula, Mont.
First Round
Wednesday, March 13

Northern Colorado 67, Southern Utah 56

Eastern Washington 68, Montana State 53

Idaho State vs. Sacramento State, 10 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

Northern Colorado vs. E.Washington, 1 p.m.

Montana vs. Idaho State-Sacramento State winner, 3:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 4 p.m.

Big South Conference
At The HTC Center
Conway, S.C.
First Round
Wednesday, March 6

Longwood 70, Charleston Southern 63

Radford 56, UNC Asheville 39

Gardner-Webb 64, Coastal Carolina 60

Quarterfinals
Friday, March 8

Longwood 79, Winthrop 67

Radford 41, Presbyterian 38

Campbell 74, High Point 73, OT

Liberty 78, Gardner-Webb 61

Semifinals
Saturday, March 9

Longwood 54, Radford 51

Liberty 70, Campbell 56

Championship
Sunday, March 10

Liberty 54, Longwood 45

Big Ten Conference
At Sears Centre Arena
Hoffman Estates, Ill.
First Round
Thursday, March 7

Iowa 60, Northwestern 55

Wisconsin 58, Illinois 57

Ohio State 58, Minnesota 47

Michigan 67, Indiana 40

Quarterfinals
Friday, March 8

Nebraska 76, Iowa 61

Purdue 74, Wisconsin 62

Penn State 76, Ohio State 66

Michigan State 62, Michigan 46

Semifinals
Saturday, March 9

Purdue 77, Nebraska 64

Michigan State 54, Penn State 46

Championship
Sunday, March 10

Purdue 67, Michigan State 47

Big 12 Conference
At American Airlines Center
Dallas
First Round
Friday, March 8

Texas 51, Kansas State 49

Kansas 83, TCU 61

Quarterfinals
Saturday, March 9

Oklahoma State 59, Texas Tech 54

Baylor 80, Texas 47

Iowa State 77, Kansas 62

Oklahoma 65, West Virginia 64

Semifinals
Sunday, Mach 10

Baylor 77, Oklahoma State 69

Iowa State 79, Oklahoma 60

Championship
Monday, March 11

Baylor 75, Iowa State 47

Big West Conference
At The Bren Events Center
Irvine, Calif.
First Round
Tuesday, March 12

Cal State Fullerton 54, Long Beach State 48

Cal State Northridge 61, UC Davis 40

Second Round
Wednesday, March 13

Hawaii vs. Cal State Fullerton, 9 p.m.

UC Santa Barbara vs. Cal State Northridge, 11:30 p.m.

At The Honda Center
Anaheim, Calif.
Semifinals
Friday, March 15

Pacific vs. lower-seeded second-round winner, 3 p.m.

Cal Poly vs. higher-seeded second-round winner, 5:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 4 p.m.

Colonial Athletic Association
At Show Palace Arena
Upper Marlboro, Md.
First Round
Thursday, March 14

George Mason vs. UNC Wilmington, Noon

Quarterfinals
Friday, March 15

Delaware vs. George Mason-UNC Wilmington, Noon

Northeastern vs. Hofstra, 2:30 p.m.

James Madison vs. Towson, 5 p.m.

Drexel vs. William & Mary, 7:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 16

Delaware_George Mason-UNC Wilmington winner vs. Northeastern-Hofstra winner, 2 p.m.

James Madison-Towson winner vs. Drexel-William & Mary winner, 4:30 p.m.

Championship
Sunday, March 17

Semifinal winners, 2 p.m.

Conference USA
At Tulsa, Okla.
Tulsa Convention Center
First Round
Wednesday, March 13

UCF 74, Houston 59

UTEP 70, Marshall 59

Tulsa 74, Rice 52

Southern Mississippi 67, Memphis 58

Quarterfinals
Thursday, March 14

SMU vs. UCF, Noon

UAB vs. UTEP, 2:30 p.m.

Tulane vs. Tulsa, 6 p.m.

East Carolina vs. Southern Mississippi, 8:30 p.m.

BOK Center
Semifinals
Friday, March 15

SMU-UCF winner vs. UAB-UTEP winner, 11 a.m. or 1:30 p.m.

Tulane-Tulsa winner vs. East Carolina-Southern Mississippi winner, 11 a.m. or 1:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 8 p.m.

Great West Conference
(Non-automatic bid)
At The Jones Convocation Center
Chicago
First Round
Thursday, March 14

Chicago State vs. Houston Baptist, 8:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

NJIT vs. Texas-Pan American, 1 p.m.

Utah Valley vs. Chicago State-Houston Baptist winner, 3:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 5 p.m.

Horizon League
First Round
Monday, March 11

Valparaiso 67, Illinois-Chicago 57

Quarterfinals
Wednesday, March 13

Youngstown State 72, Cleveland State 56

Detroit 72, Wright State 56

Valparaiso 80, Green Bay 59

Loyola of Chicago 71, Milwaukee 54

At Highest-remaining Seed
Semifinals
Friday, March 15

Valparaiso vs. Detroit, TBA

Loyola of Chicago vs. Youngstown State, TBA

Championship
Sunday, March 17

Semifinal winners, 1 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At MassMutual Center
Springfield, Mass.
First Round
Thursday, March 7

Canisius 79, Saint Peter's 55

Manhattan 50, Loyola (Md.) 49

Quarterfinals
Friday, March 8

Iona 76, Canisius 58

Siena 52, Fairfield 48

Marist 72, Manhattan 50

Niagara 59, Rider 54

Semifinals
Saturday, March 9

Iona 68, Siena 58

Marist 61, Niagara 36

Championship
Monday, March 11

Marist 72, Iona 48

Mid-American Conference
First Round
Saturday, March 9

Bowling Green 76, Kent State 35

Buffalo 56, Northern Illinois 46

Miami (Ohio) 83, Ohio 61

Western Michigan 80, Eastern Michigan 72

At Quicken Loans Arena
Cleveland
Second Round
Wednesday, March 13

Bowling Green 55, Western Michigan 53

Buffalo 82, Miami (Ohio) 70

Third Round
Thursday, March 14

Central Michigan vs. Bowling Green, Noon

Akron vs. Buffalo, 2:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

Toledo vs. Central Michigan-Bowling Green winner, Noon

Ball State vs. Akron-Buffalo winner, 2:30 p.m.

ChampionshipSaturday, March 16

Semifinal winners, 1 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk Scope
Norfolk, Va.
First Round
Monday, March 11

S.C. State 50, Savannah State 35

Coppin State 44, N.C. Central 41

Morgan State 56, Maryland-Eastern Shore 49

Tuesday, March 12

Delaware State 55, Bethune-Cookman 44

Norfolk State 72, Florida A&M 55

Quarterfinals
Wednesday, March 13

Hampton 63, Delaware State 28

N.C. A&T 78, Norfolk State 47

Thursday, March 14

Howard vs. Morgan State, Noon

S.C. State vs. Coppin State, 2:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

Hampton vs. S.C. State-Coppin State winner, Noon

N.C. A&T vs. Howard-Morgan State winner, 2:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 1 p.m.

Missouri Valley Conference
At The Family Arena
St. Charles, Mo.
First Round
Thursday, March 14

Missouri State vs. Drake, 5:05 p.m.

Evansville vs. Southern Illinois, 8:05 p.m.

Quarterfinals
Friday, March 15

Wichita State vs. Missouri State-Drake winner, 1:05 p.m.

Northern Iowa vs. Indiana State, 3:35 p.m.

Creighton vs. Evansville-Southern Illinois winner, 7:05 p.m.

Illinois State vs. Bradley, 9:35 p.m.

Semifinals
Saturday, March 16

Wichita State_Missouri State-Drake winner vs. Northern Iowa-Indiana State winner, 2:35 p.m.

Creighton_Evansville-Southern Illinois winner vs. Illinois State-Bradley winner, 5:05 p.m.

Championship
Sunday, March 17

Semifinal winners, 3:05 p.m.

Mountain West Conference
At The Thomas & Mack Center
Las Vegas
First Round
Tuesday, March 12

Nevada 80, Air Force 66

Quarterfinals
Thursday, March 14

San Diego State vs. Nevada, 3 p.m.

UNLV vs. New Mexico, 5:30 p.m.

Fresno State vs. Boise State, 9 p.m.

Wyoming vs. Colorado State, 11:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

San Diego State_Nevada winner vs. UNLV-New Mexico winner, 3 p.m.

Fresno State-Boise State winner vs. Wyoming-Colorado State winner, 5:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 10 p.m.

Northeast Conference
First Round
Sunday, March 10

Quinnipiac 79, Bryant 55

Sacred Heart 64, Saint Francis (N.Y.) 38

Mount St. Mary's 59, Monmouth (N.J.) 57, OT

Saint Francis (Pa.) 66, CCSU 63

Semifinals
Wednesday, March 13

Quinnipiac 63, Mount St. Mary's 56

Saint Francis (Pa.) 83, Sacred Heart 67

Championship
Sunday, March 17

Saint Francis (Pa.) at Quinnipiac, 5 p.m.

Ohio Valley Conference
At Municipal Auditorium
Nashville, Tenn.
First Round
Wednesday, March 6

Eastern Kentucky 62, Murray State 51

SIU Edwardsville 73, Tennessee State 61

Second Round
Thursday, March 7

UT Martin 78, Eastern Kentucky 63

Belmont 62, SIU Edwardsville 45

Semifinals
Friday, March 8

UT Martin 71, Eastern Illinois 69

Tennessee Tech 61, Belmont 57

Championship
Saturday, March 9

UT Martin 87, Tennessee Tech 80, OT

Pacific-12 Conference
At KeyArena
Seattle
First Round
Thursday, March 7

Southern Cal 64, Oregon State 57

Utah 67, Arizona 48

Washington State 48, Arizona State 41

Washington 69, Oregon 62

Quarterfinals
Friday, March 8

California 78, Southern Cal 59

UCLA 54, Utah 43

Stanford 79, Washington State 60

Colorado 70, Washington 59

Semifinals
Saturday, March 9

UCLA 70, California 58

Stanford 61, Colorado 47

Championship
Sunday, March 10

Stanford 51, UCLA 49

Patriot League
At Campus Sites
First Round
Thursday, March 7

Colgate 48, Army 40

Navy 59, Lafayette 55, OT

Bucknell 46, American 43

Holy Cross 64, Lehigh 59

Semifinals
Monday, March 11

Holy Cross 59, Colgate 38

Navy 60, Bucknell 48

Championship
Saturday, March 16

Holy Cross at Navy, 6 p.m.

Southeastern Conference
At The Arena at Gwinnett Center
Duluth, Ga.
First Round
Wednesday, March 6

Alabama 63, Mississippi State 36

Second Round
Thursday, March 7

Florida 64, Arkansas 59

South Carolina 77, Alabama 35

Vanderbilt 53, Missouri 40

LSU 65, Auburn 62

Quarterfinals
Friday, March 8

Tennessee 82, Florida 73

Texas A&M 61, South Carolina 52

Kentucky 76, Vanderbilt 65

Georgia 71, LSU 53

Semifinals
Saturday, March 9

Texas A&M 66, Tennessee 62

Kentucky 60, Georgia 38

Championship
Sunday, March 10

Texas A&M 75, Kentucky 67

Southern Conference
At Kimmel Arena
Asheville, N.C.
First Round
Friday, March 8

Georgia Southern 68, Western Carolina 51

UNC Greensboro 73, Furman 68

Samford 59, Wofford 55

Quarterfinals
Saturday, March 9

Chattanooga 78, Georgia Southern 53

Appalachian State 74, College of Charleston 60

Davidson 70, UNC Greensboro 47

Elon 70, Samford 60

Semifinals
Sunday, March 10

Chattanooga 72, Appalachian State 67

Davidson 71, Elon 61

Championship
Monday, March 11

Chattanooga 64, Davidson 63

Southland Conference
At The Leonard E. Merrell Center
Katy, Texas
First Round
Wednesday, March 13

McNeese State 63, Northwestern State 45

Stephen F. Austin 64, Central Arkansas 59

Second Round
Thursday, March 14

Nicholls State vs. McNeese State, Noon

Lamar vs. Stephen F. Austin, 2:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

Oral Roberts vs. Nicholls State-McNeese State winner, Noon

Sam Houston State vs. Lamar-Stephen F. Austin winner, 2:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 2 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At Curtis Culwell Center
Garland, Texas
First Round
Tuesday, March 12

Arkansas-Pine Bluff 50, Alcorn State 46

Grambling State 80, Alabama State 56

Quarterfinals
Wednesday, March 13

Arkansas-Pine Bluff 63, Southern U. 58

Texas Southern 68, Grambling State 56

Thursday, March 14

MVSU vs. Alabama A&M, 11 a.m.

Prairie View vs. Jackson State, 6:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

Arkansas-Pine Bluff vs. MVSU-Alabama A&M winner, 1 p.m.

Texas Southern vs. Prairie View-Jackson State winner, 6:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 1 p.m.

Summit League
At Sioux Falls Arena
Sioux Falls, S.D.
First Round
Saturday, March 9

South Dakota State 67, Oakland 53

IUPUI 59, UMKC 47

Sunday, March 10

IPFW 106, Western Illinois 101, 2OT

South Dakota 73, North Dakota State 53

Semifinals
Monday, March 11

South Dakota State 86, IPFW 59

South Dakota 82, IUPUI 72

Championship
Tuesday, March 12

South Dakota State 56, South Dakota 53

Sun Belt Conference
At Hot Springs Convention Center
Hot Springs, Ark.
First Round
Friday, March 8

Louisiana-Monroe 71, Florida Atlantic 63

Troy 62, South Alabama 49

Louisiana-Lafayette 80, North Texas 74, 2OT

Quarterfinals
Saturday, March 9

Florida International 57, Arkansas State 50

Middle Tennessee 59, Louisiana-Monroe 56

Western Kentucky 61, Louisiana-Lafayette 57

UALR 65, Troy 52

Semifinals
Sunday, March 10

Middle Tennessee 68, Florida International 59

UALR 74, Western Kentucky 54

Championship
Monday, March 11

Middle Tennessee 53, UALR 48

West Coast Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Wednesday, March 6

San Francisco 80, Pepperdine 48

Second Round
Thursday, March 7

Loyola Marymount 75, San Francisco 53

Portland 70, Santa Clara 64

Third Round
Friday, March 8

BYU 69, Loyola Marymount 57

Saint Mary's (Cal) 54, Portland 51

Semifinals
Saturday, March 9

Gonzaga 62, BYU 43

San Diego 74, Saint Mary's (Cal) 53

Championship
Monday, March 11

Gonzaga 62, San Diego 50

Western Athletic Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Tuesday, March 12

Denver 73, Texas State 63

New Mexico State 76, Texas-Arlington 63

Quarterfinals
Wednesday, March 13

Idaho 57, San Jose State 55

Utah State 78, Denver 65

Seattle vs. New Mexico State, 9 p.m.

UTSA vs. Louisiana Tech, 11:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 15

Idaho vs. Utah State, 3 p.m.

Seattle-New Mexico State winner vs. UTSA-Louisiana Tech winner, 5:30 p.m.

Championship
Saturday, March 16

Semifinal winners, 3 p.m.

Print
Email
|