Class 1A Texas HS playoff scores, pairings

Print
Email
|

Associated Press

Posted on November 16, 2013 at 10:35 PM

CLASS 1A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Stratford, bye

Anson 59, Quanah 21

Seymour, bye

New Deal 56, Clarendon 21

Stamford, bye

Panhandle 48, Hale Center 42

Sundown, bye

Windthorst 20, Forsan 14

Area

Stratford (10-0) vs. Anson (10-1), 4 p.m. Friday, Lubbock's Lowrey Field

Seymour (9-1) vs. New Deal (10-1), 7 p.m. Friday, Abilene's Bulldog Stadium

Stamford (9-1) vs. Panhandle (8-3), 7:30 p.m. Friday, Post

Sundown (7-3) vs. Windthorst (6-5), 6:30 p.m. Thursday, Sweetwater

Region II

Bidistrict

Goldthwaite, bye

Simms Bowie 22, Valley View 20

Lindsay, bye

De Leon 36, Cayuga 7

Italy, bye

Collinsville 44, Wolfe City 22

Quinlan Boles, bye

Hico 77, Kerens 30

Area

Goldthwaite (6-4) vs. Simms Bowie (7-4), 7:30 p.m. Friday, Ferris

Lindsay (5-5) vs. De Leon (8-3), TBD

Italy (6-4) vs. Collinsville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Bedford's Pennington Field

Quinlan Boles (9-1) vs. Hico (10-1), 7:30 p.m. Friday, Burleson

Region III

Bidistrict

Price Carlisle, bye

Bosqueville 46, Iola 8

Hull-Daisetta, bye

Alto 37, Harleton 20

Pineland West Sabine, bye

Colmesneil (9-1) vs. Axtell (6-4), 2 p.m. Saturday, Crockett

Mart, bye

San Augustine 49, Joaquin 46

Area

Price Carlisle (8-2) vs. Bosqueville (8-3), 7:30 p.m. Friday, Mabank

Hull-Daisetta (4-6) vs. Alto (8-3), 7:30 p.m., Thursday, Lufkin

Pineland West Sabine (9-0) vs. Colmesneil-Axtell winner, TBD

Mart (7-3) vs. San Augustine (5-6), 7:30 p.m. Friday, Crockett

Region IV

Bidistrict

Thorndale, bye

Kenedy 60, Ben Bolt 12

Ganado, bye

Brackett 49, Weimar 14

Mason, bye

Shiner 45, Santa Maria 14

La Villa, bye

Flatonia 31, Ozona 7

Area

Thorndale (8-1) vs. Kenedy (5-4), 7:30 p.m. Friday, New Braunfels High

Ganado (8-2) vs. Brackett (10-1), 7:30 p.m. Friday, site TBD

Mason (8-1) vs. Shiner (7-3), 7:30 p.m. Friday, Leander

La Villa (8-2) vs. Flatonia (8-2), 7:30 p.m. Friday, Taft

___

CLASS 1A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Wellington, bye

Sudan 41, Crosbyton 36

Farwell, bye

Shamrock 42, Vega 14

Ralls, bye

Booker 67, Claude 0

Gruver, bye

Seagraves 70, Springlake-Earth 40

Area

Wellington (9-0) vs. Sudan (7-4), 7 p.m. Friday, Canyon's Kimbrough Stadium

Farwell (6-4) vs. Shamrock (7-3), 7:30 p.m. Thursday, Amarillo River Road

Ralls (9-2) vs. Booker (8-2), 7 p.m. Friday, Amarillo's Bivins Stadium

Gruver (10-0) vs. Seagraves (7-4), 7:30 p.m. Friday, Hereford

Region II

Bidistrict

Iraan, bye

Munday 41, Roby 8

Albany, bye

McCamey 14, Christoval 6

San Angelo TLC, bye

Hamlin 47, Era 22

Muenster, bye

Wink 34, Eldorado 15

Area

Iraan (10-0) vs. Munday (6-5), 7 p.m. Friday, San Angelo Stadium

Albany (10-0) vs. McCamey (4-7), 7:30 p.m. Friday, Colorado City

San Angelo TLC (9-0) vs. Hamlin (9-2), TBD

Muenster (10-0) vs. Wink (8-3), 7:30 p.m. Friday, Tuscola

Region III

Bidistrict

Hubbard, bye

Chilton 58, Mount Enterprise 14

Tenaha, bye

Frost 42, Overton 27

Maud, bye

Lovelady 27, Evadale 0

Bremond, bye

Detroit 21, Meridian 14

Area

Hubbard (9-1) vs. Chilton (9-2), 7 p.m. Thursday, Mart

Tenaha (8-1) vs. Frost (6-5), 7:30 p.m. Friday, Lindale

Maud (8-2) vs. Lovelady (4-6), 7:30 p.m. Friday, West Rusk

Bremond (10-0) vs. Detroit (6-5), 7:30 p.m. Friday, Kemp

Region IV

Bidistrict

Burton, bye

La Pryor 28, Rocksprings 20

Sabinal, bye

Bartlett 48, Woodsboro 28

Falls City, bye

D'Hanis 42, Charlotte 16

Bruni, bye

Milano 41, Runge 18

Area

Burton (6-4) vs. La Pryor (7-4), 7:30 p.m. Friday, Boerne

Sabinal (9-1) vs. Bartlett (5-6), 7:30 p.m. Friday, Floresville

Falls City (10-0) vs. D'Hanis (6-5), 7:30 p.m. Friday, SA's South San Stadium

Bruni (9-1) vs. Milano (9-2), TBD

Print
Email
|