College Basketball Schedule

Print
Email
|

Associated Press

Posted on March 6, 2014 at 2:06 AM

Times EST
Thursday, March 6
EAST

George Mason at La Salle, 8 p.m.

SOUTH

FIU at FAU, 7 p.m.

Charlotte at Marshall, 7 p.m.

East Carolina at Old Dominion, 7 p.m.

LSU at Vanderbilt, 7 p.m.

Bethune-Cookman at Florida A&M, 7:30 p.m.

Delaware St. at Md.-Eastern Shore, 7:30 p.m.

NC A&T at Hampton, 8 p.m.

Morgan St. at Howard, 8 p.m.

NC Central at Norfolk St., 8 p.m.

SC State at Savannah St., 8 p.m.

Texas-Arlington at Troy, 8 p.m.

Southern Miss. at Tulane, 8 p.m.

Middle Tennessee at UAB, 8 p.m.

Louisiana-Lafayette at W. Kentucky, 8 p.m.

Texas St. at South Alabama, 8:05 p.m.

Jackson St. at Alabama A&M, 8:30 p.m.

Grambling St. at Alabama St., 8:30 p.m.

Texas Southern at Alcorn St., 8:30 p.m.

Cent. Arkansas at Northwestern St., 8:30 p.m.

VCU at Richmond, 9 p.m.

Prairie View at Southern U., 9 p.m.

MIDWEST

Memphis at Cincinnati, 7 p.m.

Penn St. at Northwestern, 7 p.m.

Villanova at Xavier, 7 p.m.

Idaho at Chicago St., 8:05 p.m.

Seattle at UMKC, 8:05 p.m.

Butler at DePaul, 9 p.m.

Iowa at Michigan St., 9 p.m.

SOUTHWEST

Tulsa at North Texas, 8 p.m.

Louisiana Tech at Rice, 8 p.m.

UTEP at UTSA, 8 p.m.

Louisiana-Monroe at Arkansas St., 8:05 p.m.

Nicholls St. at Houston Baptist, 8:30 p.m.

New Orleans at Lamar, 8:30 p.m.

McNeese St. at Texas A&M-CC, 8:30 p.m.

SE Louisiana at Sam Houston St., 8:45 p.m.

Oral Roberts at Stephen F. Austin, 9 p.m.

FAR WEST

Montana St. at N. Arizona, 8:30 p.m.

Grand Canyon at New Mexico St., 9 p.m.

Hawaii at UC Santa Barbara, 9 p.m.

UCLA at Washington, 9 p.m.

Idaho St. at E. Washington, 9:05 p.m.

North Dakota at S. Utah, 9:35 p.m.

Long Beach St. at CS Northridge, 10 p.m.

UC Irvine at Cal St.-Fullerton, 10 p.m.

UC Davis at UC Riverside, 10 p.m.

Weber St. at Portland St., 10:05 p.m.

Montana at Sacramento St., 10:05 p.m.

Southern Cal at Washington St., 11 p.m.

TOURNAMENTS
Atlantic Sun Conference
At Higher-Seeded Team
Semifinals

Florida Gulf Coast vs. ETSU, 6:30 or 8:30 p.m.

Mercer vs. S.C.-Upstate, 6:30 or 8:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
First Round

Rider vs. Monmouth (N.J.), 5 p.m.

Saint Peter's vs. Fairfield, 7:30 p.m.

Marist vs. Niagara, 10 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
First Round

Drake vs. Evansville, 7:05 p.m.

Bradley vs. Loyola of Chicago, 9:35 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Second Round

Morehead St. vs. Tennessee Tech, 7 p.m.

E. Kentucky vs. SE Missouri, 9:30 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
First Round

Portland vs. Loyola Marymount, 9 p.m.

Pacific vs. Santa Clara, 11:30 p.m.

Friday, March 7
EAST

Dartmouth at Brown, 7 p.m.

Penn at Columbia, 7 p.m.

Princeton at Cornell, 7 p.m.

Harvard at Yale, 7:30 p.m.

SOUTH

Houston at UCF, 7:30 p.m.

MIDWEST

Kent St. at Akron, 7 p.m.

W. Michigan at Cent. Michigan, 7 p.m.

TOURNAMENTS
Big South Conference
At Conway, S.C.
Quarterfinals

High Point vs. Winthrop, Noon

UNC Asheville vs. Radford, 2:30 p.m.

Coastal Carolina vs. Charleston Southern, 6 p.m.

VMI vs. Gardner-Webb, 8:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Baltimore
First Round

Hofstra vs. UNC Wilmington, 7 p.m.

Horizon League
At Green Bay, Wis.
Second Round

Wright St. vs. Oakland, 7 p.m.

Valparaiso vs. Milwaukee, 9:30 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
Quarterfinals

Wichita St. vs. Drake-Evansville winner, 1:05 p.m.

Missouri St. vs. Illinois St., 3:35 p.m.

Indiana St. vs. Bradley-Loyola of Chicago winner, 7:05 p.m.

N. Iowa vs. S. Illinois, 9:35 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Semifinals

Belmont vs. Morehead St._Tennessee Tech-SIU Edwardsville winner, 7:30 p.m.

Murray St. vs. E. Kentucky_SE Missouri-E. Illinois winner, 10 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
First Round

Samford vs. Appalachian St., 11 a.m.

Georgia Southern vs. Furman, 1:30 p.m.

UNC Greensboro vs. The Citadel, 4 p.m.

Saturday, March 8
EAST

Cincinnati at Rutgers, Noon

Kansas at West Virginia, Noon

Georgetown at Villanova, 2 p.m.

Bowling Green at Buffalo, 2:30 p.m.

George Washington at Fordham, 4:30 p.m.

Harvard at Brown, 7 p.m.

Princeton at Columbia, 7 p.m.

Penn at Cornell, 7 p.m.

Dartmouth at Yale, 7 p.m.

SOUTH

Kentucky at Florida, Noon

SMU at Memphis, Noon

Vanderbilt at Mississippi, 1:30 p.m.

Virginia Tech at Georgia Tech, 2 p.m.

UConn at Louisville, 2 p.m.

Wake Forest at Miami, 2 p.m.

Temple at South Florida, 2 p.m.

W. Kentucky at Georgia St., 2:30 p.m.

Arkansas at Alabama, 4 p.m.

Pittsburgh at Clemson, 4 p.m.

South Carolina at Mississippi St., 4 p.m.

Oral Roberts at Northwestern St., 4 p.m.

Missouri at Tennessee, 4 p.m.

Georgia at LSU, 5 p.m.

Jackson St. at Alabama St., 6 p.m.

Prairie View at Alcorn St., 6 p.m.

Texas Southern at Southern U., 6:30 p.m.

Grambling St. at Alabama A&M, 7 p.m.

Duquesne at George Mason, 7 p.m.

St. Bonaventure at VCU, 7 p.m.

Texas-Arlington at South Alabama, 8:05 p.m.

Texas St. at Troy, 8:30 p.m.

North Carolina at Duke, 9 p.m.

MIDWEST

St. John's at Marquette, Noon

Ohio at Miami (Ohio), Noon

Baylor at Kansas St., 1:30 p.m.

Oklahoma St. at Iowa St., 2 p.m.

E. Michigan at Toledo, 2 p.m.

Seattle at Chicago St., 3:05 p.m.

Seton Hall at Butler, 4:30 p.m.

Ball St. at N. Illinois, 4:30 p.m.

Indiana at Michigan, 6 p.m.

Richmond at Dayton, 7 p.m.

Providence at Creighton, 8 p.m.

Illinois at Iowa, 8:30 p.m.

Idaho at UMKC, 10:35 p.m.

SOUTHWEST

Nicholls St. at Texas A&M-CC, 3:30 p.m.

Incarnate Word at Abilene Christian, 4 p.m.

Oklahoma at TCU, 4 p.m.

Auburn at Texas A&M, 4 p.m.

Texas at Texas Tech, 4 p.m.

New Orleans at Sam Houston St., 4:45 p.m.

SE Louisiana at Lamar, 7 p.m.

Cent. Arkansas at Stephen F. Austin, 7 p.m.

Grand Canyon at Texas-Pan American, 8 p.m.

Louisiana-Monroe at UALR, 8 p.m.

Louisiana-Lafayette at Arkansas St., 8:05 p.m.

MVSU at Ark.-Pine Bluff, 8:30 p.m.

McNeese St. at Houston Baptist, 8:30 p.m.

FAR WEST

Boise St. at Air Force, TBA

Utah at Stanford, 2:30 p.m.

Arizona at Oregon, 4 p.m.

Colorado St. at Wyoming, 4:05 p.m.

Arizona St. at Oregon St., 4:30 p.m.

Southern Cal at Washington, 4:30 p.m.

Montana at N. Arizona, 5 p.m.

Weber St. at E. Washington, 5:05 p.m.

Colorado at California, 6:30 p.m.

UC Riverside at Long Beach St., 7 p.m.

N. Colorado at S. Utah, 7 p.m.

UC Davis at UC Irvine, 7:30 p.m.

CS Bakersfield at Utah Valley, 9:05 p.m.

UC Santa Barbara at Cal Poly, 10 p.m.

Fresno St. at San Jose St., 10 p.m.

UNLV at Nevada, 10:05 p.m.

Idaho St. at Portland St., 10:05 p.m.

Montana St. at Sacramento St., 10:05 p.m.

New Mexico at San Diego St., 10:05 p.m.

UCLA at Washington St., 11 p.m.

Cal St.-Fullerton at Hawaii, 11:59 p.m.

TOURNAMENTS
America East Conference
At Albany, N.Y.
First Round

Vermont vs. New Hampshire, Noon

Albany (N.Y.) vs. UMBC, 2:30 p.m.

Stony Brook vs. Maine, 6 p.m.

Hartford vs. Binghamton, 8:30 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Semifinals

High Point_Winthrop-Liberty winner vs. UNC Asheville_Radford-Presbyterian winner, Noon

Coastal Carolina_Campbell-Charleston Southern winner vs. VMI_Gardner-Webb-Longwood winner, 2:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Baltimore
Quarterfinals

Delaware vs. Hofstra-UNC Wilmington winner, Noon

Drexel vs. Northeastern, 2:30 p.m.

Towson vs. James Madison, 6 p.m.

William & Mary vs. Coll. of Charleston, 8:30 p.m.

Horizon League
At Green Bay, Wis.
Semifinals

Cleveland St. vs. Wright St._Oakland-Youngstown St. winner, 7 p.m.

Green Bay vs. Valparaiso-Ill.-Chicago_Milwaukee-Detroit winner, 9:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Quarterfinals

Iona vs. Rider-Monmouth (N.J.) winner, Noon

Canisius vs. Siena, 2:30 p.m.

Manhattan vs. Saint Peter's-Fairfield winner, 6:30 p.m.

Quinnipiac vs. Marist-Niagara winner, 9 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
Semifinals

Wichita St._Drake-Evansville winner vs. Missouri St.-Illinois St. winner, 2:35 p.m.

Indiana St._Bradley-Loyola of Chicago winner vs. N. Iowa-S. Illinois winner, 5:05 p.m.

Northeast Conference
At Campus Sites
Semifinals

St. Francis (Pa.) at Robert Morris, Noon or 2 p.m.

Mount St. Mary's at Wagner, Noon or 2 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Patriot League
At Higher-Seeded Team
Semifinals

Boston U. vs. Army, 3:30 or 5:30 p.m.

American vs. Holy Cross, 3:30 or 5:30 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Quarterfinals

Davidson vs. Samford-Appalachian St. winner, Noon

Elon vs. W. Carolina, 2:30 p.m.

Chattanooga vs. Georgia Southern-Furman winner, 6 p.m.

Wofford vs. UNC Greensboro-The Citadel winner, 8:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
First Round

IPFW vs. IUPUI, 7 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
Quarterfinals

San Francisco vs. San Diego, 3 p.m.

BYU vs. Portland-Loyola Marymount winner, 5:30 p.m.

Gonzaga vs. Pacific-Santa Clara winner, 9 p.m.

Saint Mary's vs. Pepperdine, 11:30 p.m.

Sunday, March 9
Times EDT
EAST

Saint Louis at UMass, 2 p.m.

La Salle at Saint Joseph's, 4 p.m.

SOUTH

Virginia at Maryland, Noon

Syracuse at Florida St., 2 p.m.

Boston College at NC State, 6 p.m.

MIDWEST

Northwestern at Purdue, Noon

Michigan St. at Ohio St., 4:30 p.m.

Penn St. at Minnesota, 5:15 p.m.

Wisconsin at Nebraska, 7:30 p.m.

TOURNAMENTS
America East Conference
At Albany, N.Y.
Semifinals

Vermont-New Hampshire winner vs. Albany (N.Y.)-UMBC winner, 5 p.m.

Stony Brook-Maine winner vs. Hartford-Binghamton winner, 7:30 p.m.

Atlantic Sun Conference
At Higher-Seeded Team
Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Championship

Semifinal winners, Noon

Colonial Athletic Association
At Baltimore
Semifinals

Delaware_Hofstra-UNC Wilmington winner vs. Drexel-Northeastern winner, 2:30 p.m.

Towson-James Madison winner vs. William & Mary-Coll. of Charleston winner, 5 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Semifinals

Iona_Rider-Monmouth (N.J.) winner vs. Canisius-Siena winner, 4:30 p.m.

Manhattan_Saint Peter's-Fairfield winner vs. Quinnipiac_Marist-Niagara winner, 7 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
Championship

Semifinal winners, 3:05 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Semifinals

Davidson_Samford-Appalachian St. winner vs. Elon-W. Carolina winner, 6 p.m.

Chattanooga_Georgia Southern-Furman winner vs. Wofford_UNC Greensboro-The Citadel winner, 8:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
First Round

Denver vs. South Dakota, 7 p.m.

S. Dakota St. vs. W. Illinois, 9:30 p.m.

Print
Email
|