LINKEDINCOMMENTMORE

Thursday, Aug. 28

Kiwanis Jamboree (at Joe Yenni Stadium)

Karr vs. Jesuit, 5:30 p.m.

Grace King vs. Bonnabel, 7:30 p.m.

River Parish Jamboree (at Dinvaut Stadium [West St. John])

West St. John vs. East St. John, 6 p.m.

Donaldsonville Jamboree

St. James vs. Donaldsonville, 7 p.m.

Friday, Aug. 29

West Bank Optimist Classic Jamboree(at Hoss Memtsas Stadium)

Thomas Jefferson vs. Ehret, 4 pm.

Shaw vs. West Jefferson, 6 p.m.

Helen Cox vs. Higgins, 8 p.m.

Mandeville Jamboree (at Mandeville)

Salmen vs. Bogalusa, 5 p.m.

Curtis vs. Covington, 6:30 p.m.

Franklinton vs. Mandeville, 8 p.m.

Christian Brothers Jamboree(at St. Paul's)

Rummel vs. St. Paul's, 7:30 p.m.

Brothers of the Sacred Heart Jamboree(at Nicholls State)

Holy Cross vs. Vandebilt Catholic, 6 p.m.

Brother Martin vs. E.D. White, 7:30 p.m.

Northshore Jamboree (at Northshore)

East Jefferson vs. Slidell, 6:30 p.m.

Lakeshore vs. Northshore

Live Oak Jamboree (at Live Oak)

Fontainebleau vs. Live Oak, 7:30 p.m.

Easton Jamboree(at Pan American Stadium)

KIPP Renaissance vs. Sophie Wright, 6 p.m.

Lake Area New Tech vs. Easton, 7:30 p.m.

Chalmette Jamboree (at Chalmette)

Pearl River vs. Hannan, 6 p.m.

Riverdale vs. Chalmette, 7 p.m.

Ed Reed River Parish Jamboree(at Destrehan)

Southern Lab vs. Hahnville, 6 p.m.

Lutcher vs. Destrehan, 7:30 p.m.

Marathon River Parish Jamboree (at Riverside)

St. Charles Catholic vs. Riverside, 7:30 p.m.

South Lafourche Jamboree (at South Lafourche)

Belle Chasse vs. Central Lafourche, 6 p.m.

Miller-McCoy vs. South Lafourche, 7 p.m.

Newman Jamboree (at Lupin Field)

Clark vs. Cohen, 4 p.m.

Pope John Paul II vs. Lusher, 5:30 p.m.

De La Salle vs. Newman, 7 p.m.

Fisher Jamboree (at Fisher)

Country Day vs. Fisher, 7 p.m.

Ecole Classique Jamboree (at Ecole Classique)

Ridgewood vs. Ecole Classique, 6 p.m.

Ridgewood vs. Ascension Christian

Ascension Christian vs. Ecole Classique

St. Martin's Jamboree (at St. Martin's)

Ben Franklin vs. Crescent City, 5 p.m.

Haynes vs. St. Martin's, 7 p.m.

Ponchatoula Jamboree (at Ponchatoula)

Independence vs. Springfield, 5 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Hammond, 6:15 p.m.

Loranger vs. Ponchatoula, 7:30 p.m.

Terrebonne Parish Jamboree(at South Terrebonne Memorial Stadium)

H.L. Bourgeois vs. South Terrebonne, 6:30 p.m.

Ellender vs. Terrebonne, 7:45 p.m.

Varnado Jamboree (at Varnado)

East Feliciana vs. Pine

Northlake Christian vs. Varnado

Patterson Jamboree(at Morgan City High School)

Covenant Christian vs. Berwick, 6 p.m.

Patterson vs. Morgan City

Saturday, Aug. 30

St. Augustine Jamboree(at Tad Gormley Stadium)

McMain vs. McDonogh 35, 5 p.m.

Landry-Walker vs. St. Augustine, 6:30 p.m.

LINKEDINCOMMENTMORE
Read or Share this story: http://www.wwltv.com/story/sports/high-school/2014/09/08/14788296/